Eesti on juunikuus ÜRO Julgeolekunõukogu eesistuja. Juuni on Julgeolekunõukogu päevakavas traditsiooniliselt kõige tihedama resolutsioonide vastuvõtmiste ja rahuvalve operatsioonide uuendamiste kuu. Eesti eesistumise korraldust mõjutab endiselt COVID-19 pandeemia ning Julgeolekunõukogu füüsiliste istungite korraldamine ÜRO peahoones, sh nõukogu saalis, sõltub epidemioloogilisest olukorras New Yorgis.
Iga kuu täidab üks ÜRO Julgeolekunõukogu 15 riigist eesistuja rolli. Eesistuja ülesanne on olla professionaalne partner Julgeolekunõukogu istungite korraldamisel ning paista silma läbipaistva ja ladusa asjaajamisega.
Eesistuja paneb kokku tööprogrammi, mis nõukogu liikmete poolt eesistumise esimesel päeval vastu võetakse. Kuigi paljud kohtumised ja mandaadiuuendamised on tööprogrammis automaatselt, on igal eesistujal võimalik päevakava ka oma rõhuasetustega mõjutada. Seda peamiselt endale olulistel teemadel istungite kokkukutsumise kaudu.
Lähtume viiest prioriteedist:
Neljapäev, 10. juuni
Arutelu ÜRO koostööst regionaalsete organisatsioonidega (Euroopa Liit)
Kohtumisel keskendutakse EL ja ÜRO koostöövõimalustele rahvusvahelise rahu ja julgeoleku küsimustes ning käsitletakse käimasolevaid kriise, mille lahendamisel mõlemad rahvusvahelised organisatsioonid osalevad. Teavitab Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Josep Borrell.
Kolmapäev, 16. juuni
Avatud istung ÜRO Julgeolekunõukogu töömeetoditest
Tegemist on iga-aastase julgeolekunõukogu aruteluga, mille eesmärk on panustada nõukogu tegevuse läbipaistvuse ja tõhususe suurendamisse. Avatud istungi korraldamisega anname laiemale ÜRO liikmeskonnale võimaluse sõna sekka öelda mh küsimuses, kuidas tuli julgeolekunõukogu toime COVID-19 aegsete töömeetoditega olukorras, kus füüsilised kohtumised olid piiratud ning milliseid innovaatilisi lahendusi võiks kasutada nõukogu töös edaspidi. Eesti kui julgeolekunõukogu töömeetodite töörühma asejuht korraldab istungi koostöös töörühma juhi Saint Vincent ja Grenadiinidega
Teisipäev, 22. juuni
Kõrgetasemeline arutelu Afganistani teemal
Tegemist on regulaarse ÜRO Julgeolekunõukogu aruteluga, kus ÜRO eriesindaja Afganistanis annab nõukogu liikmetele ülevaate viimase kolme kuu arengutest. Eesti koos Norraga on Afganistani teema pealäbirääkijad ning võttes arvesse sealset murettekitavat julgeolekuolukorda ja rahuläbirääkimisprotsessi vaevalist kulgemist, peame oluliseks Afganistanis toimuva kõrgendatud tähelepanu all hoidmist.
Kohtumist juhib välisminister Eva-Maria Liimets. Teavitajaks on ÜRO eriesindaja Afganistanis Deborah Lyons. Ühtlasi osaleb kohtumisel ÜRO narkootikumide ja kuritegevuse büroo (UNODC – United Nations Office on Drugs and Crime) esindaja.
Esmaspäev, 28. juuni
Kõrgetasemeline avatud istung laste ja kaitsest relvakonfliktides
Kohtumise peamine eesmärk on markeerida aasta jooksul konfliktides tõsiste lastevastaste rikkumiste osas toimunu, sealhulgas tuua esile konkreetsed murekohad. On oluline rõhutada inimõiguste lahutamatut seostust rahu, julgeoleku ja konfliktide ennetusega, mis on olnud läbivalt Eesti prioriteediks ÜRO Julgeolekunõukogus. Arutelu aluseks on ÜRO peasekretäri iga-aastane laste ja relvakonflikti teemaline aruanne.
Kohtumist juhib Vabariigi President Kersti Kaljulaid. Teavitajaks on ÜRO Peasekretär António Guterres, samuti kutsume teavitama UNICEFi ja kodanikuühiskonna esindaja.
Teisipäev, 29. juuni
Kõrgetasemeline avatud istung küberjulgeoleku teemal
Kohtumise eesmärk on aidata paremini mõista üha suurenevaid riske, mis tulenevad pahatahtlikust tegevusest küberruumis ja nende mõjust rahvusvahelisele rahule ja julgeolekule. Kohtumine aitab tõsta teadlikust olemasolevatest riikidevahelistest mängureeglitest ja näidata, et julgeolekunõukogu võtab küberruumis toimuvat tõsiselt. On oluline rõhutada, et olemasolev rahvusvaheline õigus kehtib ka küberruumis ja ÜROs on kokku lepitud vastutustundliku käitumise reeglites. Kohtumist juhib peaminister Kaja Kallas. Teavitajaks on ÜRO desarmeerimisküsimuste kõrge esindaja Izumi Nakamitsu.
Samuti toimuvad 11. juunil ÜRO Peaassambleel julgeolekunõukogu mittealaliste liikmete valimised.
UURI LÄHEMALT: